11 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

11.hafta gebelik başlıyor, şunun şurasında hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anla şimdiki hafta arasında epey fark var. Gebelikte 11 hafta içinde bebeğin tüm organlarının ana hatları oluşmuştur. Ölçü alınmış, elbise dikilmeye hazırdır. Böbrek gelişmiştir ve ilk idrar da üretilmeye başlamıştır. Baş ile popo arasındaki mesafe 44 mm’ye ulaşmıştır.  
Sizi zorlayan bulantılar tam geçmese de azalmaya başlamıştır. Kesilen iştahınızı da yerine geliyor artık. Büyüyen rahim yüzünden sık idrara çıkma şikayeti de devam etmektedir.

Gebelik haftaları içinde 11. hafta ikili test ve buna benzer testleri için doktorunuz tarafından çağrılacağınız haftadır. Hamilelikte İkili test, trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18’li bebek doğum riski olup olmadığını gösterir. İkili test nasıl yapılır ve ikili tarama testi ne zaman yapılır? ikili test kaçıncı haftada yapılır? sorularının cevabını da verelim.

Zeka testi bebeğin baş ile popo mesafesinin 45 ila 84 mm arasında olduğu haftalar olan 11. ve 14. haftalar arasında yapılabilmektedir. Bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü ultrason ile, yine aynı gün kan verilerek beta HCG’nin serbest kısmı ve PAPP-A’ya bakılır. Bu testlerden alınan sonuçlar ve anne adayının yaş riski de birleştirilerek bir netice  çıkarılır.  Ancak ikili tarama testi ile bebeğin %100 sağlıklı yahut hastalıklı olduğunu söylemek güçtür. Fakat ikili test sonucu  yüksek riskli çıkarsa o zaman kesin tanı için  ileri tanı tetkiklerinin yapılması gerekecektir.

11 Haftalik Gebelik6

[reklam id=1]

Ayrıntılı ultrason gebeliğin elzem olan testlerindendir. Ayrıntılı ultrason ne zaman yapılır? sorusunu ise,17-23. haftalar arasında şeklinde yanıtlayabiliriz. Fakat 17 ve “8, haftalarda daha sık yapılır. 20 ila 30 dakika süren uygulamada bir şüphe sezilirse 3-4 hafta sonra yeniden yapılabilir.

Ayrıntılı ultrasonografide bebeğin beyni, kafa içerisi, göğüs içerisi, omurga (belde açıklık),  kalp, karın organları, böbrekler, mide, barsak, kollar- bacaklar (el ve ayaklarda içe-dışa dönüklük), parmaklar (eksiklik-fazlalık), yüz, (yarık damak-dudak) gibi her organı ve uzvu detaylı biçimde incelenir. Ayrıca bebeğin suyu ve plasenta da(bebeğin eşi) değerlendirilir.

11 haftalık hamilelik aslında tüm hamilelik boyunca yaşayacağınız kabızlığın yoğun hissedildiği haftalardan biridir. Bakalım bu haftada anne adayında meydana gelecek diğer değişimler nelerdir?

11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki DeğişimlerHamilelikte 11.hafta annedeki değişiklikler sivilcelerde kendini gösterir. Bu haftada cildiniz sivilcelerden temizlenmeye başlar. Bunu aşmak için sivilceler için geliştirilmiş losyonlardan kullanabilirsiniz.

11 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi11 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü yaklaşık 4 cm’ye ulaşır bunu orta boy bir mandalina büyüklüğüne benzetebiliriz. 11 haftalık bebek gelişimi ellerde, diş oluşumunda ve bazı kemiklerin teşekkül etmesinde öne çıkan bir hafta olacaktır.

 

 

10 Haftalık Gebelik   12 Haftalık Gebelik  

Yorumlarınızı Bekliyoruz