10 Aylık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

10 aylık bebek gelişimi bakalım nelere gebe? Bebeğiniz yaşına girmeye iki ay kala neler yapacak, hangi yönlerde gelişim gösterecek, sizi nasıl şaşırtıyordu ve nasıl şaşırtmaya devam edecek? Çok hızlı büyüyor öyle değil mi? Neredeyse her gün bir gelişimine tanık olduğunuz minik yavrunuz tek bir hecesiyle bile size dünyaları verir. 10. ayındaki bebeğiniz artık oturur vaziyetteyken ayağa kalkabilir, birisine veya sabit bir eşyaya tutunarak ayakta durabilir, elindeki oyuncağını almaya çalıştığınızda direnebilir; anne, baba diyebilir, ellerini çırpabilir, alkış yapabilir, el sallayabilir, yüzüstü durumdayken oturur vaziyete geçebilir, küçük nesneleri parmaklarını kullanarak kavrayabilir, kaldırabilir, “Hayır” kelimesini ama bu komuta canı isterse uyar, isteklerini belli edebilir, bardağından kendi başına su içebilir, kendine has bir dil konuşabilir, yürüme çalışmalarına başlayabilir hatta bazı bebekler bu aylarda yürüyebilir.

10 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli  

10 aylık bebek beslenmesi nasıl bir süreç, diğer aylardan ne farkı var biraz da bunun üzerinde duralım. Bebeğiniz artık 10 aylık ve sofra kurulduğunda hemen hemen her şeyden yiyebilir. Bu aydan itibaren yemeklerini kendi başına yiyebilir. Miktarını da kendisi belirler. Anneler çoğunlukla bebeğin ne kadar miktarda ve ne zaman yemek yemesi gerektiğine kendileri karar vermek ister; oysa bu kararı bebeğe bırakmak gerekir. Bebeğin doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni ve disiplini elde edebilmesi için ailenin de doğru ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Bebekler küçük bile olsa, pek çok şeyi rol model olarak belirleyebilecek kadar bilinç sahibidirler. Her öğünün sofrada yenilmesi gerekir ki bebek bu alışkanlığı kazanabilsin. 1 yaş altındaki bebeklerin süt, bal, yumurta akı ve buna benzer bazı gıdaları yemesi önerilmez. Ama artık 10. aydan itibaren yavaş yavaş yumurta akı da verilebilir. Bebeğiniz tüm etleri ve sebze yemeklerini yiyebilir. Ailede genetik olarak alerjiye yatkınlık varsa buna da dikkat etmek gerekir. Bebeğe yemeği sofrada aile üyeleriyle birlikte yedirilmeli, televizyon izlerken yemek yedirilmemelidir.

10 aylık bebek beslenmesinde bebeğinize yapabileceğiniz yemeklerin sayısı ve çeşidi hayli fazladır. Bu aydan itibaren bebekler için yemek yemek, doymak, gıda almaktan çok yeni şeyler keşfetmek ve oyun oynamak ağır basar. Bebeğiniz her şeye dokunmak, temas etmek ve öğrenmek ister. Onun karnından çok merakı açtır ve midesinden ziyade merakını doyurmak ister. Bu süreçte ve sofrada onunla birlikte yemek yerken sabırlı ve hoşgörülü olmanız gerekecek. Bebeğiniz çoğu kere tabağındaki yemeğini avuçlayacak, üzerine sürecek, ezecek, mamasını kaşık kullanmaksızın eliyle avuçlayarak ağzına götürecek, kaşığa aldığı mamayı etrafa saçacak, ağzındaki lokmaları geri çıkaracak ve bundan müthiş bir keyif alacaktır. Böyle bir durumda gülmeniz ona cesaret verecek, kızmanız ise daha da fazlını yapmasına sebep olacaktır.

10 aylık bebeğiniz için 1-2 tane örnek beslenme menüsü okumaya ne dersiniz?

Örnek menü 1:

 • Sabah kalkar kalkmaz anne sütü verin
 • Saat 09:00’da tam buğday unundan yapılmış 1 dilim ekmek, yumurta sarısı, avokado ve yoğurt yedirebilirsiniz.
 • Saat 11:00’de yeniden anne sütü verin
 • Sat 14:00’de yulaf, pekmez ve ceviz ilave edilmiş muhallebi
 • Ve saat 19:30’da yatmadan evvel anne sütü ile kapanış yapabilirsiniz.

Örnek menü 2:

 • Sabah kalkınca anne sütü verin.
 • Saat 09:00 sularında kuru kayısı, ceviz ve yulaf katılmış muhallebi yedirebilirsiniz.
 • Saat 11:00’de Ev yapımı yoğurt ve taze meyve yedirebilirsiniz.
 • Sat 14:00’de taze balıkla yapılmış balık köftesi ve haşlanmış sebze yedirebilirsiniz.
 • Saat 17:30’da bir parça tam buğday ekmeğine sürülmüş krem peynir ve avokado yedirebilirsiniz. Bir miktar anne sütü de fena olmaz.
 • Saat 19:30 civarında yatmadan evvel anne sütü verebilirsiniz.

10 Aylık Bebek Kilosu

Merak edilenlerden birisi de 10 aylık bebek boyu kilosu ne kadar olmalıdır sorusunun yanıtıdır. Sağlıklı bir bebek, işler yolunda gidiyorsa büyümesine koşut olarak kilo ve boy olarak gelişme gösterir. Anne sütünün yanı sıra aldığı ek gıdaların içerdiği mineral ve vitaminlerin de desteğiyle bebek hızla büyür. 10 aylık bir erkek bebeğin kilogram aralığı 7 ila 12 civarıdır.

Kız bebeklerde ise bu 6 kilo 750 gram ila 11 kilo 200 gram aralığındadır.

10 Aylık Bebek Kilosu

10 Aylık Bebek Neler Yapar

Bebeğiniz 10. ayına geldiğinde basit şekilli puzzle türü oyuncaklara uygun parçaları yerleştirebilir. O artık tek kelimelik veya iki kelimeden oluşan kısa cümleleri ve komutları anlayabilir ve buna sesle tepki verebilir.Bebek, kendisiyle konuşulmasından hoşlanır. Bazı bebekler anlamlı kelimelerle cümleler kuramasa da, kendi oluşturdukları bir lisanla son derece uzun konuşmalar yapabilir, dakikalarca hiç susmadan kendi kendilerine veya sizinle konuşabilirler. Kimi bebekler gerçekten de geveze olur. Bu da onların kişiliklerinin bir parçasıdır. Her bebek gerçekten de farklıdır.

Bebeğiniz 10. ayda başka neler yapar, nasıl davranır bir bakalım. Bebek bu aylarda suyla oynamaktan büyük keyif alır, kendisiyle ve davranışlarıyla ilgili büyüklerinden onay bekler, onunla oyun oynamasını bekler ve talep eder, karşısındakilerin mimiklerini ve el kol hareketlerini taklit edebilir; sevinçlerini, kızgınlıklarını ve üzüntü gibi belirgin duyguları belli edebilirler, alışkın olmadıkları mekanlara götürüldüklerinde tedirgin olur ve korkarlar, saklanma oyunlarından çok keyif alırlar.

10 Aylık Bebek Neler Yapar 2

Bebeğiniz artık sandalyesine çıkıp, oradan yardımsız inebilir, ayakta iken kendi kendine oturabilir, iki elinden tutulduğunda adım atıp yürüyebilir, çalınan müziklere sallanarak ve mırıldanarak eşlik edebilir, müzik duyduğunda eşlik edebilir, taklit etme yeteneği gelişir, bazı talimatlara uyar, çekmecelerin içinde ne olduğunu merek eder ve açmaya çalışır.

Gördüğünüz gibi o artık büyüyor ve sizi anne babası olarak hayretten hayrete sürüklüyor. Dünyaya getirdiğiniz canlı, gözünüzün önünde kendine özgü bir kişilik kalıbı örüyor ve onun içini ustaca dolduruyor. Hem sizden aldığı kalıtımsal özelliklerle, hem de kendine doğuştan verilmiş kişilik malzemesiyle yapıyor bunu. Bu müthiş bir serüven. Bunu yakinen izlemek ve tanık olmak da tarifsiz bir his. Bebeğiniz büyüyor ve gelişiyor. Hem de oldukça hızlı. Bunda hem yaradılışın, hem sizin desteğinizin, hem de onun doğuştan getirdiği gücün izleri var.

Yorumlarınızı Bekliyoruz