1 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

1 Haftalık Gebelik

40 hafta süren hamilelik yolculuğunda hafta hafta  size eşlik edecek belirti ve değişimlerle yaşamınızda yeni bir sayfa açılacak. Hamileliğin başlangıcı olan 1. hafta acaba neler yaşayacaksınız? 1 haftalık gebelik acaba nasıl bir deneyim? bedeninizde neler olacak? Gebeliğin ilk belirtileri neler? Hamileliğin ilk haftaları sizi neler bekliyor? Hamile kalmaya karar verdiyseniz eğer, bu ve buna benzer sorular zihninizi kurcalamaya başlayacak. Öncelikle şunu belirtelim ki, hamileliğin 1. haftası sizin aylık periyodunuzdur. Şaşırtıcı gelebilir belki ama yumurta hücresi henüz döllenmese de gebeliğin 40 haftası, son adet  döngüsü ilk gününden itibaren sayılarak başlatılır; zira regl dönemi sonrasında döllenmemiş yumurta hücresinin yumurtalıklardan ne zaman salındığını hesaplamanın teknik açıdan mümkünatı yoktur. Gebelik başlangıcı son adet tarihinizin ilk gününden itibaren başlatıldığı için, gebelik rahme yerleştiğinde 4 haftalık olmuştur. 4 hafta öncesinde rahimde gebelikten ve bebek varlığından söz etmek henüz mümkün değildir ve 1 haftalık hamilelik görüntüsü de haliyle yoktur. Regl bittiğinde yumurtalıklardan salınan yumurta hücresi 1-2 hafta içinde, döllenebilmek için fallop tüplerinde sperm hücresini bekliyor olacaktır. Eğer döllenme gerçekleşirse, döllenen yumurta rahme yerleşmek için fallop tüplerinden salıverilecektir.

En son görülen adetten yaklaşık 2 hafta sonra yumurtlama oluşacağı için, döllenme de bu günlerde meydana gelir. Bu sebeple hamileliğin  1. ve 2. haftasından söz etmek olanaksızdır. 3. haftada döllenme ve rahme doğru ilerleme ilerleme başlar. 4. haftada ise gebelik rahime ulaşır ve yerleşir. Ancak ultrasonla görülmesi için gebeliğin 5. ve 6. haftalara erişmesi gerekmektedir.

Doğum, yumurta döllendikten yaklaşık 38 hafta içinde başlar. Doktorunuz, hamilelik başlangıcınızı son regl periyodunuzun ilk gününden itibaren hesaplayacaktır. Aslında bu süreçte henüz yumurta sperm tarafından döllenmemiştir bile…

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Şunu her kadın çok iyi bilir ki hamileliğin ilk belirtisi adet günü başlangıcındaki gecikmedir. Bunun dışında başka belirtiler de vardır ama bu belirtiler kadından kadına değişim gösterir.

Hamilelik belirtileri içinde anne adayının kendini fazlasıyla yorgun ve bitkin hissetmesi de vardır. Bu durumda, hamilelikte yoğun olarak salgılanan progesteron hormonunun rolü büyüktür. Bu belirtiler hamileliğin 2. Haftasında kendini belli eder.

[reklam id=1]

Göğüslerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik, gerginlik ve büyüme de yine hamilelikte ilk hafta belirtileri içinde yer alır. Bu belirtilere regl öncesi dönemde de rastlanmaktadır. Göğüslerde ağrı ve hassasiyet hamileliğin 2. haftası başlar, 4. ve 6. haftalarda en üst düzeye çıkar.

Hamilelik döneminde görülen cinsel isteksizlik 1. ve 2. haftalarda başlar.

Sinirlilik, duygusallık ve her an ağlamaya hazır olma gibi duygusal durumda değişimler özellikle ilk haftalarda bariz olarak hissedilir.

Hamilelik belirtileri ilk ay  anne adayı için biraz sarsıcı olsa da, ilerleyen haftalar içinde hızlı bir adaptasyon süreci ile anne adayı bu sürece alışacaktır.1 Haftalik Gebelik4

Hamileliğin İlk Belirtileri

Gebeliğin ilk haftası belirtiler anne adayı tarafından bilinirse, hamilelikten şüphelenmek ve ona göre bir beslenme ve yaşam düzeni oluşturmak da mümkün olacaktır.

Gebelik belirtileri ilk hafta içinde kendini belli etmeye başlar.

 • Adet gecikmesi
 • Göğüslerde ağrı ve hassasiyet
 • Cinsel isteksizlik
 • Kasıklarda ağrı
 • Sürekli uyku hali ve yorgunluk
 • Bel ağrısı
 • Midede bulantı, yanma ve ekşime
 • Vajina akıntısı
 • Karın ağrısı
 • Aşerme
 • Sık idrara çıkma
 • Kalp ritminde ve vücut ısısında artış
 • Sinirli ve fazla duygusal olma, ani tepkiler gebeliğin ilk belirtileri olarak yaşanmaktadır.

1 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Gebelikte Annedeki DeğişimlerGebeliğin 1. ve 4. aylarında regl gecikmesi yaşayan anne adayı gebelik testi yapmış ve sonuç pozitif çıkmıştır. Gebelik testi idrar veyahut kan ile yapılabilmektedir; ancak bu testin idrar testi şeklinde yapılması önerilmektedir.

1 Haftalık Bebek Gelişimi

 Bebek GelişimiGebelik teorik olarak rahime yerleştikten itibaren 4 haftalık sayılmaktadır. Bu yüzden 4 haftadan önce rahimde bir bebek varlığı ve gelişiminden söz edilemez dedik. Bu da şu anlama geliyor ki; 1 haftalık hamilelik ve 1 haftalık bebek görüntüsünden söz edemeyiz.

2 Haftalık Gebelik

Yorumlarınızı Bekliyoruz