1 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

1 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Gebeliğin 1. ve 4. aylarında regl gecikmesi yaşayan anne adayı gebelik testi yapmış ve sonuç pozitif çıkmıştır. Gebelik testi idrar veyahut kan ile yapılabilmektedir; ancak bu testin idrar testi şeklinde yapılması önerilmektedir. Adet başlangıcı 3-5 gün geciktiğinde yapılan hamilelik idrar testleri güvenilir sonuçlar vermektedir hem de son derece pratiktir.

1 Haftalik Gebelik1

Hamileliğin ilk haftasıadet döngüsünün ilk gününden 7. güne kadar olan süredir. Hamilelik diyoruz ama bu ilk haftada aslında rahimde büyüyen bir fetüs henüz yoktur, sadece olası bir hamilelik için yumurtalıkların ve rahmin hazırlandığı süreçtir. O günlerde en uygun ve sağlıklı yumurta hücresi büyümekte ve anne bedeni gebeliğe hazırlanmaktadır. Bu yüzden hamilelik belirtileri ilk hafta içinde henüz belli olmaz. Dolayısıyla ultrasonla 1 haftalık bebek görüntüsü saptamak da olası değildir.

Gebelik hormonu denilen HCG, 48 saat içerisinde ve hamileliğin ilk haftası yükselmeye başlar. Bu dönemde anne adayında mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, kokulara karşı hassasiyet, karın şişkinliği, memelerde büyüme, gaz oluşumu, iştahsızlık ve kalp çarpıntısı ilk hafta hamilelik belirtileri arasında gösterilebilir.

[reklam id=1]

Hamilelik idrar testi pozitif çıktığında döllenmiş yumurta 1 milimetreden daha küçük boyuttadır. Yumurta ve sperm hücresi birleşip tek hücre haline gelmiş, daha sonra bu tek hücre de bölünerek 2, 4, 8, 16, 32, 64 gibi sayılarla hücreler bütününü meydana getirecektir.1 Haftalik Gebelik2

Hamile kalmak isteyen kadınlar vitamin ve folik asit alımına dikkat etmeli, her gün 400 mikrogram folik asit almaya gayret etmelidir, Folik asit yeteri kadar alınmadığında bebeğin sinir ve beyin gelişiminde bozukluklar ve eksiklikler meydana gelmesi olasılığı yüksektir. Bu dönemde sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımından kesinlikle uzak durulmalı, en küçük bir baş, diş, karın ağrısında dahi ağrı kesici kullanımından kaçınılmalıdır; aksi takdirde fetüste gelişim bozuklukları, solunum problemleri, düşük kilo sorunları, doğum sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar, hatta düşük bile yaşanabilir. Bu dönemde rahat, stresten uzak, dikkatli ve özenli bir yaşam sürmeniz, bebeğinizin de sağlıklı ve rahat bir ortamda gelişmesine ve sıhhatli olarak dünyaya gelmesine vesile olacaktır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz