1 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

1 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebelik teorik olarak rahime yerleştikten itibaren 4 haftalık sayılmaktadır. Bu yüzden 4 haftadan önce rahimde bir bebek varlığı ve gelişiminden söz edilemez dedik. Bu da şu anlama geliyor ki; 1 haftalık hamilelik ve 1 haftalık bebek görüntüsünden söz edemeyiz.  Adet döngüsü baz alındığında ilk gün gebeliği de başlatan gündür. Bu hesaba göre toplam gebelik süresi 280 gün, ya da başka bir deyişle 40 hafta sürecektir.


İlk haftada 2-3 ay önce yumurtalıkta gelişmeye başlayan yumurta hücrelerinden hızlı gelişim gösteren ortalama 20 yumurta, çevrelerinde sıvı dolu kesecikle büyüyerek kendi aralarında tabir caizse yarışa girer ve döllenme oranı en yüksek olan yumurta olmak için mücadele ederler. Beyinden gelen komutla en büyük kist çatlar ve yumurta karın boşluğuna bırakılır. İki adet kanamanın ortasında bir yerlere; adetin 10 ila 18.

[reklam id=1]

Günleri arasına denk gelen bu dönem, kadının hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir. Çiftler eğer hamilelik planlıyorsa gün aşırı ilişkiye girmeleri gerekecektir. Bir regl döneminde hamilelik şansı % 20 civarındadır bu yüzden çiftler morallerini bozmamalı ve düzenli cinsel ilişki programını aksatmamalıdırlar.

Yumurta, karın boşluğuna bırakıldıktan sonra tüpler tarafından yakalanır ve 12 ila 24 saat süreyle döllenmeyi bekler. Döllenme gerçekleştiğinde hamileliğin ilk günleri başlamış olur.1 Haftalik Gebelik5

Yorumlarınızı Bekliyoruz