1 Aylık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Aileye yeni katılan bebek artık 1 aylık. Eğer bu bebek ailenin ilk bebeğiyse, annenin kafasında bebek bakımı ve gelişimi ile ilgili tonlarca soru olması normaldir. Bebeği büyütürken yardımcı olacak, deneyimlerini aktaracak bir aile büyüğü yoksa, anne ile bebek büyüme ve gelişme süreçlerinde, özellikle de ilk aylarda gelişim deneyimlerini birlikte yaşayacaklar demektir. İşte bu aşamada size yardımcı olması açısından 1. ayda bebek gelişimi nasıldır, 1 aylık bebek kaç kilo olmalı, 1 aylık bebeklerde ne gibi şikayetler olur, bu durumlarda neler yapılmalı, ilk adımlar neler olmalıdır konularının üzerinden geçmekte fayda var.

 • Doğumdan hemen sonra anne ve bebek eve çıkmadan evvel bebeğe hastanede Hepatit B aşısı yapılacaktır.
 • Bebek daha doğar doğmaz annesini tanır. Bebeğin ilk haftaları anne kucağı, anne kokusu, anneyi emme isteği ve çokça uyumaktır. Bebek ilk ay babasını ve evdeki bütün bireyleri tanır.
 • 1 aylık bebek annesiyle her ten temasına girdiğinde sakinleşir ve huzur duyar.
 • 1 aylık bebek refleksler konusunda da hayli gelişme göstermiştir. Başını ve boynunu kontrol edebilir hale gelmiştir.
 • İlgisini çeken nesneleri tutar, kavrar ve avucunda sıkabilir. Kolyenizi çekebilir, göz hizasına yaklaştırılan sarkaç, oyuncak gibi eşyaları gördüğünde heyecanlanır ve tutmak ister, avucuna verdiğiniz parmağınızı sıkı sıkıya tutabilir.
 • Etrafta yanan ışıklar, parlak, pullu, albenili nesne ve oyuncaklar dikkatini çeker.

1 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli

 • 1 aylık bebeğin en ideal besini elbette ki anne sütüdür. Bebeği ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek en sağlıklı yoldur. Anne sütünün artması için bebeği sık sık emzirmesi gerekir. Annenin de iyi beslenmesi ve süt yapıcı yiyecek ve içecekleri tüketmesi gerekir. Özellikle de bol sıvı tüketimi anne sütü üretimi için gereklidir.
 • Bebek her göğüsten en fazla 10 dakika boyunca emzirilmelidir. Bebek anneyi uzun süre emdiğinde anne sütü üretimi olumsuz etkilenebilir. Bebeğin gaz problemi oluşur. Annenin meme ucunda hassasiyet oluşur. Bebeği kısa ve sık aralıklarla emzirmek gerekir.
 • 1 aylık bebeklerin süt emme aralıkları 2-3 saatte bir olmalıdır. Eğer bebek uyuyorsa ve de 4-5 saattir besin almamışsa uyandırılıp emzirilmelidir.
 •  Bebeğin kilosu, yeterli anne sütü alıp almadığını yansıtır. Bebek doğduğundan beri ilk ay içinde 500-600 gramın üzerinde kilo almışsa ek mama verilmesine gerek kalmaz. Ama eğer bebek anne sütü alamıyorsa 2-3 saatte bir ek mama verilebilir.
 • Sadece anne sütü alan bebeklere su vermeye gerek yoktur.

[reklam id=1]

1 Aylık Bebek Kaç Kilo Almalı

 • Normal bir bebek 2 kilo 600 gram ila 3 kilo 600 gram arasında doğar. Ancak hastaneden eve çıktığında doğduğu kiloya göre çok az bir eksilme olur. 15 günlükken de tekrar doğum kilosuna ulaşır.
 • 1 aylık bir bebekteki kilo artışı yaklaşık 600 gram ile 1000 gram arasında olmalıdır. Bebeğin günlük kilo artışı günde ortalama 30 gram kadardır.
 • Bebek doğar doğmaz anne sütü verilmeli ve ilk 6 ay bu şekilde beslenmelidir. Bebeği her iki memeden de 15-20 dakika boyunca beslemek yeterlidir.
 • Bebeklerde reflü sıkıntısı vardır, bunu da anne sütü emdikten sonra kusarak gösterirler. Bu yüzden anne, bebeği emzirdikten sonra 15 dakika boyunca dik konumda tutmalıdır. Bebek kustuğunda kusmuğun akciğere kaçmaması için bebeği ya sağ yanına doğru ya da sırt üstü yatırmak gerekir.

1 Aylık Bebek Neler Yapar

 • Bebekler 1. ayda hafif seslere yoğunlaşırlar. Ancak yüksek sesleri çok fazla algılamazlar. Bu sebeple bebek uyanacak diye evin içinde sessiz bir ortam oluşturma zahmetine girmenize gerek yok. Hatta bunu yaptığınız takdirde bebek ilerleyen aylarda ve yaşlarında da uyumak için sessiz ortam arar ve uyumakta zorlanır.
 • 1 aylık bebekler görüş menzillerine giren nesneleri takip edebilirler. Ama nesne görüş alanlarından çıktığında bebek kafasını çevirip nesneye bakmaz. 1 aylık bebekler çoğunlukla hareketsiz nesneleri ve desenleri izlerler. Zıt renkler daha çok ilgilerini çeker ve örneğin siyah beyaz renkteki nesneleri daha uzun süre izleyebilirler. Yakın mesafeyi oldukça iyi görürler. 1 aylık bebeklerin başları çoğunlukla yana dönük durduğundan oyuncakların yukarıdan sarkmasındansa, karyola kenarından sarkması daha uygun olacaktır.
 • 1 aylık bebekler anne ve babalarını yüzlerini ve mimiklerini incelemekten hoşlanır. Bebeğe şarkılar söyleyip, konuşmaya başlayabilirsiniz. Tepki veremese de dinler ve bu hareketler ile sözler ilgisini çeker, hoşuna gider.

1 Aylık Bebek Gelişimi 1

 1 aylık bebek geceleri uyumuyor olabilir. Geceleri uyanıyorsa emzirilmesi gerekiyordur.

Anneler bu konuda hassas olmalı, uyumayan bebeğe sinirli davranmamalıdır. Gece uyanan bebek emzirildiğinde yeniden uykuya dalacaktır.

Acıkan ve kolay uyuması istemem bebeğe pirinç unuyla yapılmış mamalar yedirmek yerine anne sütü vermek en doğru tercih olacaktır. Pirinç unuyla yapılmış mamalar bebeği uzun süre tok tutmaz, daha da acıkmasını sağlayabilir. Oysa anne sütündeki yağlar ve proteinler bebek için hem daha iyi bir besindir hem de bebeği uzun süre tok tutar.

Hazmı zor olan gıdalar bebeğe gaz yapar ve sancı çekmesine sebep olabilir. Bu yüzden sindirim açısından da en uygun gıda anne sütüdür.

1 aylık bebeklerde kusma problemi de anneleri oldukça endişelendiren bir durumdur. Bebek emzirildikten sonra bir müddet dik tutulması, kumasını da engelleyecektir. Bebeği tıka basa beslemek de kusmasına sebep olabilir. Bunun yerine bebeği sık sık ve az miktarlarda emzirmek, kusma probleminin de önüne geçebilir. Ayrıca bebeği ağlarken emzirmek de hava yutmasına ve kusmasına sebep olabileceğinden, ağlaması bittikten sonra emzirilmesi kusmasını da engelleyecektir.   Bebek, ağzında kalan sütü tamamen yutmayarak sızıntı şeklinde çıkarabilir. Bunlar normal seyirlerdir. Ama bir kusmanın normal mi yoksa bir rahatsızlığın işareti mi olduğunun ayırt edilmesine yardımcı olacak nüanslar vardır. Kusmanın miktarı, zamanı ve şiddeti belirleyici etkenlerdir. Bebeklerde kusma reflü belirtisi de olabilmektedir. Kusma anındaki hareketleri iyi gözlemleyerek, bebek bir hekime götürülürse hem eğer varsa problem ortadan kaldırılır, hem de anne babanın içi rahat etmiş olur.

1 aylık bebek öksürükle de mücadele edebilir. 4 ayın altındaki bebeklerde öksürük hafif bir enfeksiyon neticesinde de ortaya çıkmış olabilir, ciddi bir rahatsızlığa da dikkat çekiyor olabilir. Bebekler, boğazda veya genizde biriken salgıları, artıkları tahliye edebilmek ve burnun arkasından akan salgının dışarı atılabilmesi için öksürürler. Bu bir savunma mekanizmasıdır. Bebekteki öksürüğün kuru mu yoksa ıslak mı olduğunu iyi tespit etmek ve ona göre önlem almak gerekir. Kuru öksürük daha çok soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda; ıslak öksürük ise bakteriyel enfeksiyonlarda görülür.

1 Aylık Bebek Gelişimi 2

Ancak 4 ayın altındaki enfeksiyonlarda öksürük inatçı seyirde ilerliyorsa, ciddi bir rahatsızlığın da habercisi olabilir. Süt bebekleri özellikle kış aylarında çok öksürüyorlarsa, Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV)isimli viral bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Bebeği ivedilikle bir hekime göstermek gerekir.

1 aylık bebek burun tıkanıklığı şikayeti yaşıyorsa, mevsime bağlı solunum yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilir. Bu enfeksiyon da burun salgısı, yani mukus üretimine sebep olarak burun tıkanması yapabilmektedir. Burnu tıkanan bebek uyuyamaz, rahat nefes alamaz, süt ememez, emse bile hava yutacağından gaz problemi yaşar, huzursuz ve mutlu olur.

Bebekte burun tıkanması varsa hekimden yardım alınmalı ve gerekli tedavi yaptırılmalıdır. Burun tıkanıklığı giderilmezse orta kulakta iltihaplanma, sinüzit ve buna benzer rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

1 aylık bebeklerde hırıltı da sık rastlanılan bir durumdur. Bunun en önemli sebebi, bebeklerdeki nefes yollarının, yetişkinlere göre çok daha dar olmasıdır. Bebek her nefes alışında nefes yolunda oluşan alerjik durumlar, enfeksiyonlar, sıvı birikmeleri sebebiyle nefes yolunun çapı daha da daralır ve hırıltı oluşur. Bebeğin akciğer broşları da küçük olduğundan, burada biriken balgam ve benzeri sıvılar bebeğin nefes alış verişini zorlar ve hırıltılı nefese sebebiyet verir.

1 aylık bebekteki tüm bu şikayetler çok dikkatle gözlemlenmeli, paniğe kapılmadan ve telaş etmeden, ama ihmal de etmeden hekimle irtibat halinde olunmalıdır.

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz